Grębałów

 
Grębałów...
 
...  moja ojczyzna, moja kraina, mój dom.
A- A A+

banner pasek zdjęć

D.L. DSC02134  DSC02171 Koc.Kan.maj2 DSC07481

Lipiec w ogrodzie. Najważniejsze prace ogrodowe w lipcu

Lipiec w ogrodzie to okres kiedy cieszymy się słodkimi owocami truskawek i malin, a także czereśniami i wiśniami. W tym miesiącu w ogrodach mogą doskwierać nam upały i susza, dlatego trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin. W lipcu w ogrodach kończymy podstawowe nawożenie drzew i krzewów ozdobnych, gdyż obecne dawki nawozów wystarczą im już do jesieni. Zobacz jakie są najważniejsze prace ogrodnicze w lipcu!

lipiec w ogrodzie
Lipiec w ogrodzie - zbieramy letnie owoce

Lipiec w sadzie

 • Nadszedł czas zbiorów truskawek, poziomek, moreli (morele zrywamy w pełni dojrzałości, ponieważ dojrzewają nierównomiernie - zbiór przeprowadzamy kilkakrotnie) i czereśni. Nieco później można rozpocząć zbiory wiśni (jeżeli mają być przeznaczone na przetwory można je zrywać bez szypułek, ale muszą być wtedy szybko przerobione), malin (zrywamy bez szypułek), porzeczek (zrywamy całymi gronami od razu gdy tylko dojrzeją), agrestu (zbieramy gdy jest wyrośnięty ale jeszcze twardy) i borówki amerykańskiej.
 • Aby uniknąć drobnienia owoców i słabszego plonowania, warto jest regularnie podlewać rośliny sadownicze.

podlewanie roślin ogrodowychPodlewanie roślin ogrodowych
Podlewanie roślin ogrodowych jest jednym z najważniejszych obowiązków ogrodnika. Ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost roślin, obfite kwitnienie i plonowanie. Nieumiejętnie wykonywane może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Tym czasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad aby podlewanie roślin w ogrodzie przynosiło jak najwięcej korzyści. Zobacz jak podlewać rośliny aby pięknie i zdrowo rosły. Więcej...

 • Może się tak zdażyć, iż pod wpływem dużego przyrostu owoców, konary drzewek będą się łamać i odrywać od pnia. Najbardziej kruche jest drewno grusz i śliw. Narażone są też nieprawidłowo formowane jabłonie. Dlatego też warto jest wykonać podpory dla gałęzi, na których jest bardzo dużo owoców.
 • Po zakończeniu zbiorów owoców, wykonujemy cięcie drzew owocowych wiśni i czereśni. Czereśnie tniemy umiarkowanie (skracamy wierzchołek i prześwietlamy konary). Wiśnie natomiast tniemy intensywniej (usuwamy gałązki stare, zwisające, rosnące do środka korony i pokładające się na sobie).

Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?
Cięcie wiśni jest ważnym zabiegiem, wpływającym na prawidłowy rozwój drzewa, ukształtowanie jego korony, a w efekcie na zdolność do obfitego owocowania przez wiele lat. Niestety wiele osób przycina wiśnie w nieodpowiednim terminie i w niewłaściwy sposób. Zobacz zatem kiedy przycinać wiśnie oraz jaki sposób cięcia jest najlepszy dla tych drzew. Więcej...

 • U maliny, po zebraniu owoców, wycinamy pędy które już owocowały. Pędy tegoroczne warto natomiast przywiązać do podpór.
 • Wycinamy również nieowocujące pędy letnie u winorośli. Pędy owocujące skracamy za 6 - 8 liściem powyżej owocującego grona.
 • Każdego lata cięcia wymagają grusze i jabłonie hodowane w szpalerach. Drzewa takie prowadzi się poziomo lub w kształcie litery U, korzystając z odpowiednio rozpiętych drutów. Wydłużający się każdego roku pień wytwarza pędy boczne, które przycinamy gdy są już w pełni rozwinięte. Dzięki takiemu cięciu drzewa wytworzą więcej pędów owocujących, co z kolei przełoży się na podwyższenie plonów.
 • W drugiej połowie lipca kończymy zbiory truskawek. Teraz bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja truskawek po zbiorach. Przede wszystkim usuwamy ściółkę i ścinamy liście na wysokości około 6 cm nad ziemią. Potem odchwaszczamy międzyrzędzia oraz podlewamy truskawki, szczególnie gdy jest sucho i gorąco. Na glebach mało urodzajnych warto wykonać także nawożenie truskawek. Jeżeli rośliny mają już 4 lata, należy je usunąć i przygotować nowe miejsce pod uprawę truskawek.
 • W okresie lata dotkliwie możemy odczuć efekty rozwoju szkodników i chorób drzew owocowych, którym nie zapobiegliśmy w poprzednich miesiącach. Po zbiorach owoców usuńmy z ziemi wszelkie resztki owoców z objawami chorób i żerowania szkodników, gdyż mogą one być przyczyną ponownego wystąpienia problemu w przyszłym roku.
 • Ten miesiąc jest okresem zwalczania parcha jabłoni i gruszy. Opryski są konieczne gdy gdy lato jest wilgotne. Ze szkodników mogą pojawić się mszyce, bawełnica korówka i przędziorki.

szkodniki drzew i krzewów owocowychSzkodniki drzew i krzewów owocowych - zdjęcia, opisy, zwalczanie
Co roku, mimo właściwej pielęgnacji, rośliny sadownicze mogą być atakowane przez liczne szkodniki powodujące pogorszenie plonów i osłabienie roślin. Skuteczność walki ze szkodnikami zależy od wyboru odpowiedniej metody i sposobu zwalczania, ograniczając ewentualne użycie środków chemicznych. Poznaj najlepsze metody zwalczania szkodników drzew i krzewów owocowych. Więcej...

 • Jeżeli w ubiegłym roku miało miejsce gnicie owoców spowodowane przez brunatną zgniliznę, to na początku lipca trzeba przeprowadzić odpowiednie opryski przeciwko tej chorobie (zabieg powtórzyć po 14 dniach). Pamiętajmy też aby usuwać owoce z objawami porażenia tą chorobą.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - zwalczanie, środki ochronyBrunatna zgnilizna drzew pestkowych - zwalczanie, środki ochrony
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest groźną chorobą, powodującą gnicie owoców na drzewie. W wyniku infekcji owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami i szarymi brodawkami. Choroba ta poraża wiśnie, czereśnie i śliwy, a także brzoskwinie i morele. Zobacz jak chronić drzewa owocowe przed brunatną zgnilizną. Więcej...

Lipiec w ogrodzie warzywnym

  • Przy ciepłej i suchej pogodzie konieczne jest odpowiednie nawadnianie upraw. Dużo wody potrzebują warzywa korzeniowe, kapustne i dyniowate, a także fasola (w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków).
  • Latem powinniśmy regularnie doglądać uprawiane warzywa. Nie wolno bagatelizować oznak występowania chorób i szkodników, a także niedoboru składników odżywczych w glebie. Na początku lipca może pojawić się mączniak rzekomy dyniowatych. W drugiej połowie miesiąca na późnych kapustach możemy obserwować czerń krzyżowych. Powinniśmy także zapobiegać zarazie zieminiacznej na pomidorach, szczegolnie jeżeli choroba ta zaatakowała już ziemniaki. Zwróćmy także uwagę na selery, gdyż może pojawić się na nich septorioza selera. Ze szkodników w warzywniku może zaatakować połyśnica marchwianka, śmietka ćwiklana czy też stonka ziemniaczana.

 • Nie zapominajmy aby nawozić pomidory, które potrzebują dużo azotu i potasu, odpowiedzialnego za smak i trwałość owoców pomidora. Pomidorom warto także usunąć zbędne pędy boczne wyrastające z kątów liści.
 • W ogrodzie warzywnym nadchodzi czas wysiewu sałaty liściowej, rzodkiewki i późnych odmian czarnej rzodkwi, kalarepy, kapusty włoskiej i szpinaku. W tym miesiącu możemy jeszcze siać koper ogrodowy.
 • Sadzimy wyhodowane z rozsady sadzonki endywii, brukselki, szpinaku i kopru włoskiego.
 • Nadszedł czas zbioru ziół. Liście oregano, tymianku, szałwii lekarskiej, estragonu, cząbru ogrodowego i mięty zbieramy przed okresem kwitnienia, ponieważ w okresie kwitnienia zioła te tracą swój aromat. Ważne jest abyśmy nie spóźnili się ze zbiorami.
 • Nadszedł również okres zbioru wielu warzyw. W miarę dorastania zbieramy wczesną kalarepę, letnie brokuły i kalafiory (z 10 do 15 cm łodygą), wczesne odmiany rzodkwi, groch, bób i fasolę szparagową. Do połowy lipca należy zakończyć zbiór wczesnych kapust, a pod koniec miesiąca - odmian średnio wczesnych.
 • Przeprowadzamy zbiór "na pęczki" marchwii, pietruszki, pora, selera i cebuli ze szczypiorem.
 • Zbieramy także warzywa dyniowate. Pod koniec miesiąca można rozpocząć robienie przetworów z tych warzyw (np. cukinii kwaszonej), owoce patisona przeznaczone na przetwory powinny mieć średnicę 7 do 10 cm.

Lipiec w ogrodzie ozdobnym

 • Jeżeli nie zrobiliśmy tego w czerwcu, na początku lipca trzeba wykopać cebule hiacyntów, narcyzy, szachownic, śniadków i kwitnących wiosną czosnków ozdobnych. Cebule hiacyntów koniecznie wykopujmy co roku, gdyż źle znoszą letnie opady deszczu. Cebule pozostałych roślin wystarczy wykopać co 3 lata, gdy nadmiernie się zagęszczą na rabacie. Wykopane cebule przeglądamy i wyrzucamy te porażone chorobami. Pozostałe przechowujemy aby posadzić je jesienią.
 • Przy suchej i słonecznej pogodzie pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin. Warto trzymać się zasady, iż lepiej podlać obficie raz w tygodniu, niż co dzień powierzchownie. Dzięki rzadszemu ale obfitemu podlewaniu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Najefektywniejsze jest podlewanie późnym popołudniem, gdyż rośliny mogą wtedy korzystać z wilgoci przez cały wieczór i noc.

oszczędzanie wody w ogrodzieOszczędzanie wody w ogrodzie
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie jest podlewanie. Jednak w ciągu roku na podlewanie średniej wielkości ogrodu można zużyć nawet kilkaset tysięcy litrów wody! Zobacz jak oszczędzić ponad 70% wody zużywanej do podlewania oraz zapobiec usychaniu roślin. Oto najlepsze sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie. Więcej...

 • Ziemię warto spulchniać za pomocą motyki, aby zapobiec powstawaniu na grządkach i rabatach głębokich pęknięć w ziemi, mogących powodować uszkodzenia korzeni roślin. Dzięki spulchnianiu, w glebie będzie dłużej utrzymywać się wilgoć po podlewaniu lub opadach deszczu.
 • Przy ciepłej pogodzie należy często kontrolować poziom wody w ogrodowej sadzawce. Jeżeli jest on zbyt niski, należy wodę uzupełnić. Jest to ważne gdy mamy zbiornik wyłożony folią. Odsłonięta folia szybko niszczy się pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym płytka woda mocniej się nagrzewa, co może niekorzystnie wpływać na roślinność oczka wodnego i sprzyjać zbyt obfitemu rozwojowi glonów.
 • Można jeszcze wysiać niektóre rośliny dwuletnie, takie jak fiołek rogaty, niezapominajka, czy stokrotka. Większość z nich wysiewamy do inspektu lub na rozsadnik. Po 3 do 4 tygodniach siewki pikujemy do inspektu lub na zagony. Wyjątkiem jest dziewanna, którą wysiewamy od razu na miejsce stałe, gdyż roślina ta nie znosi przesadzania.
 • Na rabatach bylinowych i pod krzewami ozdobnymi warto zastosować ściółkowanie. Ściółka ogranicza rozwój chwastów i wyparowywanie wody z gleby. Dzięki temu nie będzie konieczne tak częste podlewanie roślin. Pod rośliny kwasolubne dobrym materiałem na ściółkę jest przekompostowana kora sosnowa.
 • Od połowy lipca do końca sierpnia będzie można okulizować róże.
 • Przez całe lato możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych (głównie zimozielonych) sadzonki półzdrewniałe.
 • Lipiec to także dobry czas na rozmnażanie wrzosów. W tym miesiącu, a także jeszcze w sierpniu, możemy pobierać sadzonki wierzchołkowe z wrzosów i ukorzeniać je w mieszance kwaśnego torfu i piasku.
 • W lipcu atakuje wiele szkodników, dlatego też należy często doglądać rośliny, zwracając szczególną uwagę na spodnią część liści.
 • Liście dalii i złocieni mogą być objadane przez skorki. Aby pozbyć się szkodników, zatykamy na tyczkach do góry dnem doniczki wypełnione wełną drzewną lub sianem. W takich pułapkach szkodniki bedą szukały schronienia w ciągu dnia i tworzyły gniazda. Zawartość doniczek ze szkodnikami trzeba spalić.

Lato w ogrodzie - choroby i szkodniki atakujące ogród latemLato w ogrodzie - choroby i szkodniki atakujące ogród latem
Lato w ogrodzie to wymarzona pora roku. Długie, słoneczne dni pozwalają cieszyć się pięknym widokiem roślin. Jednak nie tylko my, ludzie, jesteśmy miłośnikami letnich ogrodów. Częstymi, jednakże nieproszonymi, gośćmi w naszych ogrodach są choroby i szkodniki roślin. Działają jak wandale, niszcząc to co piękne i wartościowe. Dlatego tak ważna jest ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami, atakującymi ogrody w lecie. Więcej...

Lipiec na balkonie i tarasie

 • Przy ciepłej i słonecznej pogodzie rośliny posadzone w skrzynkach wymagają codziennego podlewania. Podczas wyjątkowo upalnych dni niektóre rośliny, np. petunia, surfinia i pelargonie, należy nawadniać nawet dwa razy dziennie - wczesnym rankiem i wieczorem.

Skrzynki balkonowe z nawadnianiem
Skrzynki balkonowe z nawadnianiem to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą cieszyć się pięknymi kwiatami bez konieczności codziennego podlewania ich. Zobacz jak działają skrzynki balkonowe z nawadnianiem oraz na co zwrócić uwagę, wybierając skrzynkę balkonową z nawadnianiem na swój balkon lub taras. Która skrzynka spełni nasze oczekiwania i zapewni właściwe nawadnianie roślin? Więcej...

 • Poza podlewaniem, kwiaty balkonowe potrzebują również odpowiedniego zasilenia nawozami. Zasilamy je w zależności od gatunku, co siedem lub co czternaście dni. Dobrym wyborem będzie nawóz w płynie.
 • Lobelia, epimedium, szafranek, pelargonia czy petunia ogrodowa, zakwitną powtórnie, jeżeli będziemy stale usuwać przekwitnięte kwiatostany.
 • Lato jest okresem wzmożonego występowania mszyc. Szkodniki te są wyjątkowo niebezpieczne gdyż nie tylko wysysają soki z roślin, mogąc prowadzić do ich całkowitego zniszczenia, ale również przenoszą wiele niebezpiecznych chorób wirusowych. Gdy zauważymy pierwsze owady, rośliny spłukujemy silnym strumieniem wody, gdy to okaże się nieskuteczne, trzeba będzie użyć preparatów mszycobójczych. W domu i na balkonie bezpiecznie możemy używać preparatów opartych na składnikach naturalnych, jak np. Agrocover Spray.

Trawnik w lipcu

 • Pamiętajmy o regularnym nawożeniu i wietrzeniu trawnika, co zahamuje wzrost mchu i chwastów. Rośliny, takie jak mniszki, kaczeńce, mikołajki i stokrotki, usuwamy wraz z korzeniami aby nie wyczerpywały trawnika.
 • Trawnik latem trzeba regularnie kosić. Powierzchnie używane intensywnie przycinamy co tydzień, a eksploatowane słabo - co 3 do 4 tygodni.
 • W okresie lata trawnik wymaga także regularnego podlewania (2 do 3 razy w tygodniu) oraz nawożenia (raz w miesiącu).

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do prac ogrodniczych na dany miesiąc oraz mieć pewność, że już nigdy nie przegapisz nic ważnego, co trzeba zrobić w ogrodzie, skorzystaj z książko-kalendarza Planer zaradnego ogrodnika. To praktyczny poradnik ogrodniczy z kalendarzem prac w ogrodzie na cały rok oraz miejscem na własne notatki. Więcej informacji w opisie na stronie naszego sklepu :-)

planer zaradnego ogrodnika

Przeczytaj również:

Domowe sposoby na mszyceDomowe sposoby na mszyce
Naturalne domowe sposoby na mszyce to rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które unikają stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Mszyce to uciążliwe i bardzo powszechne szkodniki. Występują w ogrodach ozdobnych, na warzywach, a nawet na kwiatach domowych. Mszyce wysysają soki z roślin, zanieczyszczają je spadzią i przenoszą groźne wirusy. Dlatego ważna jest szybka reakcja i zwalczenie mszyc, gdy tylko się pojawią. Więcej...

zwalczanie mrówek w ogrodzieZwalczanie mrówek w ogrodzie
Zwalczanie mrówek w ogrodzie zazwyczaj nie jest polecane, gdyż owady te pełnią ważną rolę w środowisku. Gdy jednak mrówek w ogrodzie zbyt dużo, gromadnie wędrują po roślinach lub przechodzą do naszych domów, zwalczanie mrówek w ogrodzie staje się koniecznością. Zobacz kiedy zwalczanie mrówek w ogrodzie jest konieczne oraz poznaj najlepsze sposoby na zwalczanie mrówek - od środków naturalnych po preparaty chemiczne. Więcej...

Żółte plamy i suche placki na trawniku. Dlaczego trawa żółknie?Żółte plamy i suche placki na trawniku. Dlaczego trawa żółknie?
Żółte plamy na trawniku i suche placki zamierającej trawy to częsty widok na trawnikach. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zarówno nasze zaniedbania w pielęgnacji trawnika, choroby grzybowe traw, jak również szkodniki żerujące w ziemi na korzeniach trawy. Zobacz dlaczego trawa żółknie, usycha plackami i jak zapobiegać temu zjawisku. Więcej...

Tekst opracowano na podstawie Mój Ogród, Delta, Warszawa 1993, str. 484-491, oraz artykułów umieszczonych w Mój Piękny Ogród nr 7/99, Działkowiec nr 7/96 i Działkowiec nr 7/04.