Grębałów

 
Grębałów...
 
...  moja ojczyzna, moja kraina, mój dom.
A- A A+

banner pasek zdjęć

D.L. DSC02134  DSC02171 Koc.Kan.maj2 DSC07481

Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie jest najcieplejszym miesiącem roku, choć noce zaczynają już być chłodne. W tym miesiącu nadal cieszymy się owocami lata ale musimy też zadbać o rośliny, na których zbiory już zakończono. Specjalnej troski wymagają truskawki, przycinamy drzewa wiśni i czereśni. Poznaj wszystkie najważniejsze prace ogrodnicze na sierpień i dowiedz się co i jak robić w ogrodzie w tym miesiącu. Oto kalendarium prac ogrodniczych na sierpień!

sierpień w ogrodzie
Sierpień w ogrodzie to czas zbioru owoców na przetwory oraz cięcia wiśni i czereśni

Sierpień w sadzie

 • W sierpniu kontynuujemy letnie cięcie drzew owocowych - wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń. W pierwszych dniach sierpnia przeprowadzamy cięcie jabłoni, których owoce dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września. Podczas cięcia usuwa się lub skraca silne przyrosty roczne, zasłaniające dostęp światła do owoców w środkowej części korony drzewa. Dzięki temu jabłka będą dorodniejsze. Prześwietlające cięcie wiśni i czereśni przeprowadzamy natomiast po zbiorach, z reguły w drugiej połowie sierpnia. Wycinamy cienkie gałązki, które zbytnio zagęszczają korony drzew.
 • Po zbiorze owoców wykonujemy również cięcie śliwy. W celu rozluźnienia i zmniejszenia koron pojedyncze konary wycinamy całkowicie lub skracamy za odpowiednio ukierunkowanym odgałęzieniem.
 • Aby zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych, rany po cięciach smarujemy preparatem Funaben Plus 03 PA, maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego Topsin M 500 SC.

Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnieCięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?
Prawidłowe cięcie czereśni ma ogromny wpływ na utrzymanie zdrowego wzrostu drzewa i obfitego plonowania. Niecięte czereśnie o zbytnio zagęszczonych koronach dziczeją, słabiej plonują i są łatwo porażane przez choroby. Zobacz kiedy przycinać czereśnie, czym różni się cięcie czereśni od cięcia wiśni, jak wykonać cięcie czereśni po posadzeniu oraz jak przycinać stare czereśnie, które na działce wcześniej już nieco zaniedbano. Więcej...

 • Zaraz po zbiorach prześwietlamy krzewy porzeczki, tak aby światło docierało do całego krzewu. Usunięte stare pędy niedługo zostaną zastąpione nowymi. W podobny sposób przycinamy agrest.
 • Po zbiorze tradycyjnych (nie powtarzających owocowania) malin należy usunąć wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku. Warto usunąć też nadmiar pędów, które mają owocować w roku przyszłym.
 • Jeżeli zachodzi taka potrzeba, pod koniec miesiąca możemy przeprowadzić cięcie orzecha włoskiego.
 • Planujesz jesienią sadzenie drzew i krzewów owocowych? Warto abyś w sierpniu wysiał rośliny na zielony nawóz (np. facelię). Pozwoli to wzbogacić glebę w substancje organiczne i poprawi strukturę gleby. Dzięki temu przygotowanie gleby pod sad będzie o wiele łatwiejsze.
 • W połowie miesiąca warto założyć na pnie drzew opaski z papieru falistego lub lepowe, pozwolą one wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki. We wrześniu opaski zdejmiemy i zniszczymy wraz ze szkodnikami.
 • Po zakończeniu zbioru truskawek trzeba odpowiednio zadbać o te rośliny, jeżeli za rok znów chcemy cieszyć się obfitym plonem. Truskawki po zbiorach wymagają przede wszystkim odchwaszczenia i przycięcia wszystkich pędów na wysokości ok. 5 cm. Warto także rozsypać ostatnią w tym roku dawkę nawozów i zastosować oprysk, jeżeli rośliny chorowały.
 • Co 3 lub 4 lata powinniśmy sadzić truskawki na nowym stanowisku. Może być to miejsce, w którym wcześniej uprawialiśmy aksamitki, warzywa cebulowe, gorczycę lub rośliny motylkowe. Nie należy natomiast wybierać miejsca, w którym wcześniej uprawialiśmy pomidory. Zagon pod truskawki przygotowujemy z tygodniowym wyprzedzeniem. Glebę przekopujemy i odchwaszczamy. Tuż przed sadzeniem korzenie truskawek warto na 30 minut zanurzyć w wodzie, a po sadzeniu rośliny obficie podlewamy. Truskawki sadzone na początku sierpnia zdążą w tym sezonie się ukorzenić i zawiązać pąki kwiatowe.

Kiedy sadzić truskawkiKiedy sadzić truskawki
Truskawki to jedne z najbardziej popularnych owoców sezonowych. Nic więc dziwnego, że tak chętnie uprawiamy je na naszych działkach, a od niedawna nawet na balkonach. Sukces w powodzeniu uprawy w dużej mierze zależy od właściwego sposobu oraz terminu sadzenia truskawki. A termin ten musimy dopasować w zależności od kupowanego rodzaju sadzonek oraz sposobu uprawy. Zobacz kiedy sadzić truskawki frigo, w doniczkach, a kiedy sadzonki zielone. Więcej...

Sierpień w ogrodzie warzywnym

 • Sierpień w ogrodzie warzywnym jest przede wszystkim okresem zbioru wielu warzyw, min. pomidorów, papryki, bakłażana, ogórka, kabaczka czy cukinii, a także fasoli szparagowej, brokułów, kalafiora oraz wczesnych odmian kapusty i marchwi.
 • Żółknienie liści ziemniaków jest sygnałem, iż ziemniaki dojrzały do zbioru. Z ziemi wyjmujemy je widłami lub motyką i pozwalamy im dobrze wyschnąć.
 • W tym miesiącu należy zakończyć zbiór ziół, takich jak tymianek i szałwia lekarska, gdyż ich pędy wymagają czasu na przygotowanie się do nadejścia zimy. Po zasuszeniu zioła należy przechowywać w dobrze zamkniętych naczyniach. Po zakończeniu zbiorów należy usunąć z ziemi i spalić pozostałości po ziołach, co pozwoli uniknąć chorób i ataków szkodników.
 • W sierpniu możemy uprawiać warzywa poplonowe na zbiór jesienny. Na początku miesiąca należy wysiać takie warzywa jak: szpinak, sałata masłowa, endywia, koper ogrodowy, kapusta pekińska, rzodkiew i rzepa. Nieco później, w połowie miesiąca, wysiewamy nasiona roszponki i szczawiu.
 • Na początku sierpnia sadzimy również rozsadę warzyw uprawianych na zbiór jesienny. Z rozsadnika przenosimy na zagony rozsadę wczesnych odmian sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, jarmużu czy też fenkułu.
 • Do około 20-go sierpnia wskazane jest ogłowienie stożków wzrostu pędów pomidorów, papryki i dyni. W przypadku pomidorów ogławiamy tylko odmiany wysokorosnące. Zabieg ten polega na wyłamaniu stożka wzrostu rośliny nad ostatnim kwitnącym gronem, pozostawiając nad nim 2 liście. Usuwamy również pędy boczne i dolne liście pomidora. Zabiegi te wykonujemy przy pogodzie suchej, bezdeszczowej. Ogławianie sprzyja skierowaniu siły rośliny na rozwój owoców.
 • Ogławiana powinna być również brukselka. Najlepszym terminem na ogławianie brukselki jest koniec sierpnia lub początek września. Zabieg ten polega na usuwaniu pąka wierzchołkowego rośliny. Dzięki temu główki brukselki dojrzewają równomierniej. Ogławianie wykonujemy, gdy w kątach większości liści zawiązały się główki, a główki w dolnej części mają już średnicę 1,5-2cm.
 • Już od wiosny w ogrodzie warzywnym mogły pojawiać się kolejne pokolenia połyśnicy marchwianki, jednak największe szkody powodują larwy letniego pokolenia uszkadzające zewnętrzne części korzeni spichrzowych marchwi. Uszkodzenia korzeni zobaczymy we wrześniu i październiku, kiedy to larwy zaczną się wgryzać w korzenie marchwi. Aby ustalić czy połyśnica marchwianka stanowi realne zagrożenie, trzeba ustalić jej liczebność poprzez stosowanie żółto-pomarańczowych tabliczek lepowych. Jeśli na tabliczce zauważymy liczne szkodniki, to powinien pomóc oprysk biopreparatem Bioczos BR. Najlepiej jednak zapobiegać występowaniu tego szkodnika poprzez uprawę marchwi współrzędnie z innymi warzywami lub przyspieszając jej zbiór, tak aby larwy nie zdążyły się wgryźć do korzeni.

Jakie warzywa sadzić obok siebie - tabelaJakie warzywa sadzić obok siebie - tabela
To, jakie warzywa sadzimy obok siebie, nie pozostaje bez wpływu na ich wzrost i jakość plonu. Poszczególne warzywa sadzone obok siebie mogą wzajemnie oddziaływać pozytywnie lub negatywnie. Zobacz jakie warzywa sadzić obok siebie, aby uzyskać zdrowy i wysoki plon. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem warzyw, które warto sadzić obok siebie. Więcej...

Sierpień w ogrodzie ozdobnym

 • W sieprniu możemy rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych, które zakończyły już fazę wzrostu. Przesadzone rośliny zasilamy nawozem dla roślin iglastych. Warto też zastosować szczepionkę mikoryzową do iglaków, która ułatwi przyjęcie się roślin w nowym miejscu.

mikoryza w ogrodzieMikoryza w ogrodzie
Mikoryza zastosowana w ogrodzie wspomaga wzrost roślin, zwiększa ich odporność na suszę, przemarzanie i niekorzystne warunki uprawy, a także przyczynia się do obfitego kwitnienia i owocowania. Innymi słowy - to sekret pięknych i zdrowych roślin. Zobacz jak wprowadzić mikoryzę do ogrodu i jakie efekty przynoszą dostępne w sprzedaży szczepionki mikoryzowe dla roślin ogrodowych. Więcej...

Kwiaty cebulowe sadzone jesieniąKwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. Więcej...

 • Aby lawenda dobrze się krzewiła i zachowała zwarty pokrój, skracamy do połowy długości jej pędy. Takie przycinanie lawendy trzeba wykonywać co roku.
 • Należy regularnie przycinać silnie rozwijające się rośliny wodne. Dzięki temu utrzymamy stałą zawartość tlenu w wodzie i zapewnimy utrzymanie stawu lub oczka wodnego w czystości.
 • Wykonujemy cięcie żywopłotów. Należy je jednak formować bardzo ostrożnie. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotów z żywotników - jeżeli nie będziemy przycinać tych roślin od samej młodości, w przyszłości będą pozbawione gałęzi w dolnej części. Z iglaków, w drugiej połowie sierpnia (po zahamowaniu wzrostu) po raz ostatni przycinamy też choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie. W tym miesiącu wykonujemy też ostatnie cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.
 • Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.
 • Jest dobry czas na dzielenie bylin. Większość przekwitniętych roślin możemy teraz dzielić i przesadzać, zapewniając im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się przed nastaniem jesieni.
 • Na miejsca stałe wysadzamy siewki roślin dwuletnich uzyskane z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździka brodatego. Pamiętajmy natomiast, że nie przesadzamy malwy ogrodowej, dziewanny i dzwonków ogrodowych, których palowy system korzeniowy źle znosi ten zabieg. Najlepiej było je wysiać w czerwcu lub lipcu od razu na miejsce stałe.
 • Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii. Również przesadzanie tych roślin w tym okresie nie wpływa ujemnie na kwitnienie w następnym roku, a rośliny zdążą się dobrze zakorzenić w nowym miejscu przed nastaniem zimy. Pamiętajmy aby rośliny te odmłodzić i zmienić im miejsce po 5-6 latach przebywania na tym samym stanowisku.
 • Należy doglądać astry jesienne. Jeżeli zaatakował je mączniak prawdziwy, należy zastosować preparaty siarkowe lub fungicydy.
 • Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie może wystąpić osutka sosny. Choroba ta objawia się żółknięciem i opadaniem igieł sosny. W takim wypadku rośliny spryskujemy środkami grzybobójczymi w odstępach dziesięciodniowych aż do końca sierpnia. Jeżeli nie chcemy stosować chemii, przydatny będzie biopreparat Biosept Active. Pamiętajmy też aby opadłe igły usuwać i palić. Podczas podlewania roślin nie należy deszczować, a jedynie podlewać wprost na glebę.
 • Na modrzewiach mogą się natomiast pojawić mszyce z rodziny ochojnikowatych. Zaobserwujemy wówczas na roślinach narośla, przypominające szyszki, tzw. galasy. Galasy trzeba usuwać zanim się otworzą.

choroby i szkodniki iglakówChoroby i szkodniki iglaków
Choroby iglaków i szkodniki najczęściej atakują rośliny zaniedbane ale mogą porażać też iglaki właściwie pielęgnowane. Zobacz co zrobić gdy występuje opadanie lub brązowienie igieł, na iglakach pojawiają się przebarwienia lub zniekształcenia pędów, zauważymy szkodniki iglaków takie jak mszyce czy przędziorek. Oto jak rozpoznać i zwalczać najczęściej występujące choroby i szkodniki iglaków. Więcej...

Kwiaty w domu, balkony i tarasy

 • Ponieważ na skutek podlewania ziemia w skrzynkach balkonowych i pojemnikach staje się zwarta i słabo przepuszczalna, spulchniamy jej górną warstwę małymi grabkami lub widełkami. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić płyciej położonych korzeni roślin.
 • Na liściach roślin rosnących pod osłonami przeciwdeszczowymi często osiada kurz. Aby się go pozbyć delikatnie spryskujemy rośliny wodą, a jeżeli nie lubią one zraszania, kurz osiadający na liściach należy zdmuchnąć lub delikatnie oczyścić szczotką z miękkim włosem.
 • Przycinamy zbyt wybujałe pędy kwiatów na balkonach i tarasach, dzięki czemu rośliny będą mogły zakwitnąć ponownie bardziej bujnie.
 • Sierpień jest dobrym okresem aby zrobić sadzonki pelargonii. Otrzymane sadzonki przechowujemy w doniczkach do maja następnego roku, kiedy będzie można je wysadzić na zewnątrz.

Trawnik w sierpniu

 • Jeżeli chcemy wykonać zakładanie trawnika z siewu, to właśnie nadszedł dobry moment aby to zrobić. Przed zasianiem glebę należy przekopać i wyrównać grabiami. Więcej na ten temat piszemy w artykule Kiedy zakładać trawnik z siewu? Jesień lepsza niż wiosna!
 • Nie zapominajmy o koszeniu trawnika latem. Jeżeli w końcówce lata jest bardzo sucho - kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy.
 • Kończymy nawożenie trawnika nawozami azotowymi. Dalsze nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić się do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regenerację na wiosnę. W tym miesiącu można już natomiast wysiać na trawie nawozy jesienne niezawierające azotu, za to bogate w inne składniki pomagające przygotować trawnik do zimy.

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do prac ogrodniczych na dany miesiąc oraz mieć pewność, że już nigdy nie przegapisz nic ważnego, co trzeba zrobić w ogrodzie, skorzystaj z książko-kalendarza Planer zaradnego ogrodnika. To praktyczny poradnik ogrodniczy z kalendarzem prac w ogrodzie na cały rok oraz miejscem na własne notatki. Więcej informacji w opisie na stronie naszego sklepu :-)

planer zaradnego ogrodnika

Przeczytaj również:

Lato w ogrodzie - choroby i szkodniki atakujące ogród latemLato w ogrodzie - choroby i szkodniki atakujące ogród latem
Lato w ogrodzie to wymarzona pora roku. Długie, słoneczne dni pozwalają cieszyć się pięknym widokiem roślin. Jednak nie tylko my, ludzie, jesteśmy miłośnikami letnich ogrodów. Częstymi, jednakże nieproszonymi, gośćmi w naszych ogrodach są choroby i szkodniki roślin. Działają jak wandale, niszcząc to co piękne i wartościowe. Dlatego tak ważna jest ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami, atakującymi ogrody w lecie. Więcej...