Grębałów

 
Grębałów...
 
...  moja ojczyzna, moja kraina, mój dom.
A- A A+

banner pasek zdjęć

D.L. DSC02134  DSC02171 Koc.Kan.maj2 DSC07481

PERSEIDY 2018 sierpień. Noc spadających gwiazd już dzisiaj! MAPA najlepszych miejsc do obserwacji! Gdzie oglądać meteory?

 
8
 
Perseidy w 2018 r. będą nadzwyczaj spektakularne. Już dzisiaj oglądaj spadające gwiazdy! Deszcze meteorów są w tym roku wyjątkowo obfite! W tym roku zbiega się kilka czynników, które sprzyjają obserwacjom. Kiedy oglądać deszcz meteorów? Maksimum aktywności perseidów przypada na bezksiężycową noc, tuż po nowiu. Największe natężenie perseidów wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia 2018.
 
Jak przygotować się do obserwacji? Gdzie oglądać deszcz meteorów? Perseidy 2018. Kiedy jest noc spadających gwiazd?
Już dziś patrz w niebo! Najwyższa intensywność roju Perseidów przypada na noc z niedzieli 12 sierpnia na poniedziałek 13 sierpnia między godz. 22:00 a 10:00. Wówczas odbędzie się prawdziwy deszcz meteorów. Fani astronomii będą mogli zauważyć aż 110 zdarzeń na 1h obserwacji (czyli 110 spadających gwiazd na 1 godzinę). To będzie prawdziwa noc spadających gwiazd! 
 
Dlaczego warto oglądać Perseidy w 2018 r.? W tym roku zbiega się kilka czynników, które warunkują wyjątkową spektakularność nocnego pokazu: maksimum natężenia roju przypada na dobę po nowiu Księżyca – będzie to jedna z najciemniejszych nocy w sierpniu (światło Księżyca nie zanieczyści obserwacji!); kończą się białe noce, dlatego obserwacje astronomiczne są o wiele ciekawsze. Jednocześnie temperatury są ciągle na tyle wysokie, że nocne obserwacje na wolnym powietrzu nie będą męczące. największe natężenie roju przypada na godziny nocne – zwykle dla Europy są to godziny dzienne.
 
Tylko raz na kilka lat zdarza się tak korzystna możliwość obserwacji. Polacy rzadko mają okazję trafić na rzeczywisty szczyt deszczu meteorów. Perseidy 2018 zapiszą się więc w pamięci wielu amatorów astronomii. Ponadto warto poświęcić jedną noc na obserwacje także z innego względu. Perseidy to najjaśniejsze meteory, jakie możemy oglądać w Polsce. Żaden inny rój nie przyniesie obserwatorom tak wiele radości. 
 
 
Noc Perseidów 2018 – gdzie oglądać? [MAPA] Noc spadających gwiazd należy spędzić w miejscu oddalonym od sztucznego światła. Latarnie i neony wpływają na to, że na niebie widać zdecydowanie mniej zjawisk. O zagrożeniu, jakie niesie ze sobą sztuczne światło, astronomowie mówią od lat. W Polsce jest coraz mniej miejsc, w których nie istnieje żadne zagrożenie związane z wpływem sztucznego światła na obserwacje. Najwięcej Perseidów zaobserwują osoby, które uciekną poza miasto. Im dalej od sztucznego oświetlenia, tym lepiej (w sierpniu poza miastem można oglądać drogę mleczną). Noc spadających gwiazd spędzona pod niezanieczyszczonym niebem to wspaniały spektakl. Oczywiście meteory będą widoczne także w mieście, ale pokaz przy blokowisku z całą pewnością nie będzie aż tak efektowny. Lepiej oglądać Perseidy 2018 w domku na wsi. Najciemniejsze miejsca w Polsce, sprzyjające obserwacjom astronomicznym to: Izerski Park Ciemnego Nieba (zachodnie części Sudetów) Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” rejon dawnej wsi Bukowiec (1,5 km od granicy polsko-ukraińskiej). Zobacz mapę zanieczyszczeń światłem w Polsce. Najlepsze miejsca do obserwacji to te zaznaczone na niebiesko! Interaktywną mapę zanieczyszczeń można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info 
 
Noc Perseidów 2018 – o której godzinie rozpocznie się deszcz meteorów? Noc spadających gwiazd w 2018 r. rozpocznie się ok. godz. 16:00. w niedzielę 12 sierpnia. Największa intensywność deszczu przypada na godz. 21:00 – według prognoz International Meteor Organization. Jeśli jednak pogoda nie okaże się łaskawa, można przesunąć obserwacje na dzień przed i dzień po maksimum Perseidów. Wówczas także deszcz meteorów będzie miał wysokie natężenie. Obserwacje można już prowadzić od 7-8 sierpnia po III kwadrze Księżyca. Natężenie meteorów nie będzie co prawda tak duże, ale z całą pewnością już zauważalne. Jeśli dopisze pogoda, już dziś zauważysz spadające gwiazdy!